853 MW İç Anadolu Kombine Çevrim Güç Santrali, Türkiye

853 MW İç Anadolu Kombine Çevrim Güç Santrali

GAMA Güç Sistemleri ve GE Energy Products France SNC konsorsiyumu tarafından İç Anadolu Doğal Gaz Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş için Kırıkkale’de 853 MW elektrik üretim kapasitesinde kombine çevrim güç santralinin yapımını anahtar teslimi (EPC) olarak gerçekleştirildi.

GE STAG 209 9FB MS konfigürasyonuna sahip olacak santralin tasarım ömrü 30 yıldır. Bu kapsamda konsorsiyum, 2 adet GE 9 FB gaz türbini, 1 adet GE buhar türbini, 2 adet Doosan atık ısı kazanı, hava soğutmalı kondensör ile 380 kV şalt sahası dahil tüm ana ekipmanların yanı sıra diğer yardımcı ekipmanların temini, santralin tüm konsept ve detay tasarımı ile inşaat işleri, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajı, testler, devreye alma işleri ve işveren personelinin eğitiminden sorumlu oldu.

İç Anadolu Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı yıllık ortalama 6.300 GWh üretimi ile Türkiye’ye önemli bir katkı sağlayacak, Türkiye’de tüketilen elektriğin yüzde 2,5’ini, Ankara’da tüketilen elektriğin ise yüzde 50’sinden fazlasını karşılayacak.

Location Icon
Location

Kırıkkale, Türkiye

Client Icon
İşveren

İç Anadolu Doğalgaz Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (GAMA Enerji)

Contractor Icon
Genel Müteahhit

GAMA Güç Sistemleri A.Ş. ve GE Energy Products France SNC Konsorsiyumu

Duration Icon
Proje Süresi

36 Ay (Aralık 2013 - Aralık 2016)