Placeholder
Hakkımızda

GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş.

GAMA Güç Sistemleri, GAMA Holding’in Enerji Santralleri yapım projelerinde “EPC” (Mühendislik, Satın Alma, Yapım) taahhütler alanında uzmanlaşan bir iştirakidir. Enerji santrallerinin anahtar teslimi yapımının yanı sıra müşterilerin mevcut tesislerinin kapasitesini arttıracak yeni ünitelerin yapımı ve/veya santrallerin renovasyon projelerinde de tecrübeli bir firmadır.

Müşterilerinin enerji santral yatırımlarını hayata geçirmelerinde en etkin hizmeti verebilmek amacıyla faaliyetlerini “mühendislik, satın alma, yapım, devreye alma ve garanti dönemi hizmetleri ve yedek parça desteğini” içerecek şekilde yapılandıran GAMA Güç Sistemleri, müşterilerine kesintisiz ve eksiksiz bir anahtar teslim hizmet paketi sunmaktadır.

Dünyanın farklı kültürel, sosyal ve coğrafi şartlarında hizmet verebilme esneklik ve becerisine sahip olan GAMA Güç Sistemleri, enerji santralleri konusunda dünyada lider EPC şirketler arasındaki yerini almıştır.

GAMA, Türkiye’nin İlk Enerji Müteahhiti oldu

1959 yılında faaliyete başlayan GAMA, 1962 yılında o tarihe kadar sadece yabancı firmalar tarafından gerçekleştirilen mekanik, elektrik ve enstrümantasyon montajı konularına girmek üzere Fenni ve Gama İnşaat Grupmanı Ltd. Şirketini kurmuş ve termik santrallerde kullanılan buhar kazanlarının mucidi sayılan Amerikan “Babcock and Wilcox” firmasının Türkiye temsilciliğini üstlenmiştir. Çok sayıda buhar kazanı ve aksesuarlarının projelendirilmesi, malzeme temini, imalat, montaj, işletme ve servis hizmetlerini başarıyla tamamlamıştır. GAMA, aldığı temsilcilikle o zaman kadar Türk firmaları tarafından yapılmayan kuvvet santralleri başta olmak üzere teknoloji ağırlıklı endüstriyel tesis yapımına yönelmeyi hedeflemiş, enerji müteahhitliği kapsamında ilk iş olarak 1966 yılında Babcock Wilcox’un taşeronu olarak Mersin Termik Santrali’nin kazan montaj işini üstlenerek başarıyla tamamlamıştır. GAMA, bu başarının hemen ardından Dünya Bankası’ndan endüstriyel tesis yapımı için yeterlilik alan ilk Türk firması olmuş ve bu yeterlilikle 1968 yılında 4×25 MW Mersin Termik Santralinin genel montaj işini üstlenerek Türkiye’de anahtar teslimi endüstriyel tesis yapma devrini açmış ve Türkiye’nin ilk enerji müteahhiti olmuştur.

GAMA Kazan Teknolojisi’nin kapsamı genişledi ve GAMA Güç Sistemleri kuruldu

GAMA’nın buhar üretimine yönelik bilgi birikimi kazanlarla sınırlı kalmayarak, gerek üretilen buhar gücü ekipmanlarının performansa etkileri, gerek enerji sektöründeki faaliyetleri, GAMA’yı güç santralleri yapımını komple üstlenebilecek bir düzeye ulaştırmıştır. Bu kapasiteye sahip olmanın doğal sonucu olarak, 1990 yılında kurulan, GAMA Kazan Teknolojisi A.Ş.’nin ana faaliyet alanı, güç sistemlerinin de katılımıyla genişletilmiş ve 2002 yılında şirket ünvanı GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş. olarak değiştirilmiştir.

GAMA Güç Sistemleri, 2002 senesinden bu yana özellikle gaz türbini bazlı basit ve kombine çevrim enerji santrallerinin “EPC” (Mühendislik-Satın Alma-Yapım) bazlı anahtar teslimi işlerinin yapımı alanında geniş bir coğrafyada stratejik bir konuma gelmiştir. Kısa zamanda önemli mesafeler kat ederek dünya çapındaki projelerin anahtar teslimi yapımını üstlenmiştir.